Top

دستور قهوه: بفرماييد اسپرسو

هر قهوه‌اي چگونه بايد آسياب شود


برای آسیاب‌كردن دانه‌ها روش‌های گوناگونی وجود دارد. به‌طور مثال اگر دانه‌های قهوه با رنگ قهوه‌ای روشن را آردی شكل آسیاب كنید، قهوه ترك خواهید داشت‌. توجه داشته باشید كه پودر قهوه ترك باید كاملا آردی شكل و بدون دانه درشت باشد.درصورتی كه می‌خواهید قهوه فیلتری Filter coffee ) یا قهوه فرانسه ( French coffee ) درست كنید، رنگ دانه‌ها قهوه‌ای ملایم باشد و در موقع آسیاب كردن دانه‌ها، پودر به دست آمده به شكل ماسه، ساحل است. برای استفاده دانه‌ها برای اسپرسو، رنگ دانه‌ها بايد قهوه‌ای مایل به سیاه باشد ولی نباید بسوزند و امتحان آن به این صورت است كه اگر یك دانه را بین دو انگشت خود فشار دهید نباید سریع شكسته و خرد شود. بعد از برشته كردن دانه های قهوه آن‌ها را به‌صورت ماسه ساحل آسیاب كنید و نوشیدنی خود را حاضر كرده و از آن لذت ببرید.

درخانه‌تان اسپرسو  بنوشيد 


c سپس آن را روی حرارت مستقیم ولی ملایم گاز بگذارید تا قهوه بعد از چند دقیقه آماده شود. به این ترتیب شما نوشیدنی قهوه اسپرسویی كاملا به روش سنتی برای نوشیدن دارید. اما در روش صنعتی یا مدرن مراحل تهیه مقداری متفاوت است؛ دستگاه‌های مدرن اسپرسو در انواع صنعتی بزرگ و خانگی كوچك وجود دارد كه خود آن‌ها به 2 دسته دستی و تمام اتوماتيك تقسیم می‌شوند. بعد از این‌كه دستگاه را روشن كردید و گرم شد، دسته نگهدارنده قهوه را كه هلدر Holder نام دارد را از قهوه پر و خوب فشرده كنيد، در قسمت میانی دستگاه نصب كرده و دكمه مربوط به آن را روشن كنید تا با عبور آب داغ از میان قهوه فشرده شده، نوشیدنی اسپرسو با خامه‌ای كاراملی رنگ در دست داشته باشید‌.

قهوه اسپرسو   كن پانا 


كن پانا به زبان ایتالیایی به معنی با خامه است. اسپرسو كن پانا یعنی اسپرسو با خامه كه طعمی لذیذ و جالب را به شما می‌دهد.

  • براي يك فنجان متوسط قهوه

 قهوه اسپرسو 150 میلی لیتر اسپری گل خامه یا خامه قنادی

  • دستور تهيه:

قهوه اسپرسو را تهیه كنید و فنجان را تا نیمه با قهوه اسپرسو پر كنید و مابقی فنجان را از خامه پر كرده و نوش جان كنید.

قـهوه آفـاگاتو


این قهوه تجربه‌ای متفاوت را به شما هدیه می‌دهد. دراین نوشیدنی، سرد و گرم را در كنار هم با طعمی دلچسب تجربه كنید.

  • براي يك فنجان متوسط قهوه

 قهوه اسپرسو 100 میلی لیتر

  • دستور تهيه:

قهوه اسپرسو را آماده كنید و یك اسكوپ (یك قاشق غذا خوری) بستنی وانیلی را درون فنجان بیندازید و قهوه داغ را روی آن بریزید و از نوشیدن آن لذت ببرید.


 

آداب اسپرسوخوري


اسپرسو قهوه‌ای است كه در ایتالیا تعصب روی آن وجود داشته و نوشیدن آن آداب و رسوم خاص خود را دارد. فنجان قهوه به همراه یك لیوان كوچك آب سرو می‌شود. ابتدا یك جرعه آب را بنوشید تا هرگونه مزه‌ای در دهان شما كه از قبل وجود دارد از بین برود و سپس با یك قاشق قهوه‌خوری خامه روی سطح قهوه را جدا كرده و بخورید تا دهان شما آمادگی نوشیدن قهوه را پیدا كند. سپس یك جرعه دیگر آب میل كنید و بعد از آن نوشیدنی قهوه را نوش جان كنید و از آن لذت ببرید.

 

                                                                               دیجی پروتئین